Průhonická oskeruše

49.9817339N, 14.5447211E

https://mapy.cz/s/ganojehoce

o: 302 cm (měřeno v projmutí kmene) (2020)


Krásnou osobitě rostlou oskeruši najdeme i ve slavném Průhonickém parku. Miroslav Kovanda ji ve 20 let starém článku popisuje takto:

"V průhonické Oboře roste jediný starý strom jako solitér uprostřed malé loučky v oddělení 173 nad strmým východním břehem rybníka Bořín. Kmen se silně torzní zkřivenou borkou se větví v pět silných, široce rozložených, místy prosychajících větví (šestá, uschlá větev byla před časem odříznuta), nejhezčí pohled na tento přírodní skvost je ze severní strany. O stáří ani o původu není nic známo, jistě je to však exemplář nejméně stoletý, což by odpovídalo datu založení Obory (1885). Zachoval se záznam z roku 1927, kdy celý park přešel do vlastnictví tehdejšího československého státu, výška 15 m, obvod kmene 181 cm. Dnešní stav je výška asi 32 m a obvod kmene 298 cm".

Kovanda M. (2001): Průhonická oskeruše. - Zpravodaj ochránců přírody okresu Praha-západ 22: 19-20.

Z hlediska výskytu se jedná o zajímavý exemplář. Z bližšího ani širšího okolí není další podobný strom historicky známý. Zajímavý je i fakt, že plody stromu jsou bronzově a rzivé, se silnou kožovitou slupkou. Výskyt stromů s podobnými plody patří celkově mezi vzácné a v České republice se s nimi setkáme jen velmi zřídka. Větší výskyt stromů s podobnými plody je známý z Německa (Hesensko) a Francie (kraj Sarthe).

Současný stav (2021) je už bohužel zase o něco horší. Na podzim roku 2020 totiž došlo k vylomení dalšího ramene, které se odlomilo vlivem zatížení obrovským množství plodů, které tento rok oskeruše vyprodukovala. Přesto strom i nadále působí velice impozantně.

V roce 2022 byl proveden silný redukční řez.